Insert your own orange joke here

I buy organic. I make most meals from scratch and I do a ton of baking. I always put fresh fruits and vegetables in the lunches I’ve packed for my family over these many years.

So what do my darling children both go absolutely nuts for, food-wise? Cheez-Its. Because of course. I mean, what’s not to like about an orange cracker that tastes like shelf-stable cheese-food-product, amirite?

When I succumb, I try to keep the price right. It doesn’t get much righter than this Amazon offering for 36 packages of Cheez-Its: They’re marked down to $9.59—so your starting point is $.27/pack, which is perfectly reasonable—then you can save up to another 15% by buying via Subscribe & Save, and there’s also a 20% off coupon to clip. My total out the door is $6.23, or just over $.17/pack, which is a very low price to pay to be a lunchbox and/or dorm care package hero.

(I still think they’re gross, but whatever.)

One Response to “Insert your own orange joke here”

  1. 1
    Patricia November 21, 2016 at 10:38 am #

    We stocked up last time, but picking up another case to donate… Our school has a breakfast donation and non-perishable lunch donation for kids who forget their lunches or simply don’t have them that day… I love it when these deals show up for just that reason… thanks Mir!